Krzywe nożyczki tną efektywniej i wygodniej. Generuj więcej siły podczas pracy. Przydatne do cięcia przewodów i kabli oraz innych materiałów np. papieru, tektury, tworzyw, folii aluminiowej itp.

Konstruktorzy Knipex zmodyfikowali tradycyjne nożyczki tak, by pracowało się nimi łatwiej, wydajniej i oczywiście skuteczniej. A wszystko za sprawą nowatorskiego, wręcz rewolucyjnego ułożenia rękojeści nożyczek pod kątek 45 stopni.

Jedna z rączek nożyczek Knipex 950520 SB ma prawie typowy wygląd – oczko. Jest to jednak element dość duży i wsuwa się do niego kilka palców. Dla osób z mocnymi, dużymi palcami utworzono na zewnętrznej rękojeści „podstawki” pod ostatni palec – niebieskie elementy nad i pod oczkiem. Nacisk czterema palcami na dolną rękojeść daje o wiele więcej siły i stabilności przy cięciu. Druga rękojeść przypomina rączkę od szczypiec, a oba elementy są ułożone pod kątek 45 stopni w stosunku do ostrza. Ta „pistoletowa” konstrukcja sprawia, że nożyczki trzyma się wygodnie w dłoni i sprawnie nimi operuje. Podczas cięcia nie trzeba wyginać nadgarstka, czy też w skomplikowany sposób manipulować całym narzędzie. Zwłaszcza w wąskich miejscach samo ostrze umieszcza się na kablu, nie przejmując się wepchnięciem tam rękojeści. Nożyczki dobrze leżą w dłoni, a przełożenie jest tak skonstruowane, że nie trzeba większej siły, by uzyskać czyste cięcie. I co bardzo istotne, konstrukcja pod kątem 45 zapewnia wyraźny widok obszaru roboczego.

Ostrze nożyczek, wykonane ze stali nierdzewnej, jest precyzyjnie szlifowane. Drobne ząbki zapewniają czyste cięcie bez ześlizgiwania się kabla. Twardość krawędzi tnącej to 56 HRC. Ostrza mają specyficzny kształt. Zostały odpowiednio wyprofilowane. Blisko miejsca połączenia znajdują się dwa łukowe wcięcia, pasujące do żył, przewodów i kabli. Jedno wewnątrz ostrzy, drugie mniejsze – na grzbiecie, służące do ciecia kabli o małym przekroju. Ostrza bliżej czubka nożyc doskonale radzą sobie z małymi żyłkami, niedociętymi kawałkami oplotu itp. Nożyce swobodnie tną także kable wielożyłowe, peszle. Znajomy próbował używając tych nożyczek do zdjęcia izolację i po kilku sekundach precyzyjnego nadcinania udało mu się. Oczywiście nożyczki nie mają takiego przeznaczenia, ale i z takim wyzwaniem sobie radzą w zastępstwie noża.

Sprężyna pomiędzy dwiema rękojeściami ma naturalną tendencje do otwierania się. Dzięki temu nie trzeba używać siły do rozwierania ostrzy. Nie trzeba dodatkowo męczyć dłoni np. rozsuwając dwa palce, czy rozpychać rękojeści.

Tuż obok sprężyny umieszczono dwa „zęby”. To gniazda zagniatające do tulejek kablowych od 0,5 do 6 mm² oraz od 10 do 25 mm². To funkcja pomocnicza, ale czasem może być przydatna.

Powyżej gniazd zgniatających zamontowano niebieski przycisk blokady, ułatwiającą przechowywanie i transport. To konieczne wyposażenie przy tak silnej sprężynie rozwierającej. Dobrze widoczny przycisną można zwolnić jednym ruchem kciuka.

Swoistą wisienką na torcie jest otwór mocujący do systemu zabezpieczającego narzędzia przed upadkiem z wysokości, w systemie Tethered Tools KNIPEX.

Poprzedni artykułInspekcja linii przesyłowej 400 kV Joachimów-Rogowiec 3, Tucznawa-Rogowiec
Następny artykułPrzedłużacz zwijany na łokciu
Od ponad 130 lat Knipex specjalizuje się w projektowaniu i produkcji profesjonalnych szczypiec. Wąska specjalizacja oraz konsekwentna polityka rozwijania produktów zapewniła firmie pozycję światowego lidera oraz największego producenta profesjonalnych narzędzi szczypcowych. W aktualnej ofercie firmy znajduje się ponad 1200 modeli narzędzi dla różnych zastosowań a roczna produkcja firmy to prawie 15 mln sztuk szczypiec. Są to narzędzia dla elektryków, szczypce precyzyjne do zastosowań w elektronice i telekomunikacji. Szeroką oraz dynamicznie rozwijającą się grupę produktów stanowią także narzędzia do obróbki kabli oraz montażu instalacji fotowoltaicznych (tzw. solarnych). Knipex posiada nowoczesną fabrykę o powierzchni ponad 45.000 m2 w miejscowości Wuppertal. Wszystkie etapy produkcji, począwszy od odkuwania (włącznie z wykonaniem matryc) do pakowania odbywają się w jednym zakładzie. Pozwala to w najwyższym stopniu kontrolować jakość i koordynować cały proces produkcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj