Czy wyhamowanie inwestycji oraz inflacja budzi niepokój branży elektroinstalacyjnej? O ile wzrosły ceny usług i co miało na to największy wpływ? Jak profesjonaliści oceniają zmiany w przepisach regulujących dostęp do zawodu? Na te oraz wiele innych pytań odpowiedział opublikowany właśnie Raport ELEKTROBAROMETR.

Trzeci rok z rzędu firma WAGO wraz z Partnerami organizuje i publikuje badanie przeprowadzone wśród elektroinstalatorów z całej Polski. W tegorocznej edycji wzięło udział rekordowe 2369 osób. Raport oferuje unikatowe spojrzenie na branże, którą dzięki badaniu możemy oglądać oczami elektroinstalatorów.   

Optymizm mimo wszystko

Pomimo wielu trudności polskich elektroinstalatorów nadal nie opuszcza przekonanie, że dla profesjonalistów zawód elektryka oferuje szereg możliwości. Główny wskaźnik optymizmu w stosunku do poprzedniego roku obniżył się o 0,4 punkt i wynosi obecnie 4,1 (skala 1-5). Biorąc pod uwagę problemy, z jakimi mierzy się krajowa gospodarka wynik wydaje się w dalszym ciągu bardzo wysoki i może napawać optymizmem.

Jak oceniasz perspektywy zawodu elektryka na polskim rynku pracy w 2023??

Jako najważniejsze trendy oraz szanse sprzyjające wykonywaniu zawodu wskazano stałe zapotrzebowanie na profesjonalne usługi, rosnące zainteresowanie inteligentnymi instalacjami oraz transformację energetyczną.

Jeśli chodzi o wyzwania, z jakimi elektrycy musza mierzyć się tu i teraz, wyniki są nieco bardziej alarmujące. Aż 68% respondentów na pytanie, czy w 2023 roku będziemy mieli do czynienia z kryzysem gospodarczym, odpowiedziało twierdząco. W uzupełniającym pytaniu „Jak mocno kryzys dotknie branży elektroinstalacyjnej” wskaźnik wyniósł 2,9 w skali 1-5. Uczestnicy badania wskazywali, że pomimo spowolnienia inwestycji popyt na profesjonalistów, którzy w ostatnim czasie poszerzali swoje kompetencje w takich obszarach jak inteligentne instalacje, czy odnawialne źródła energii nie powinien się zmniejszyć.

Jak mocno Twoim zdaniem kryzys dotknie branży elektroinstalacyjnej?

Ważnym czynnikiem, który miał i będzie miał wpływ na całą branżę była zdecydowanie wysoka inflacja. Aż 79% pytanych zadeklarowało, że podniosło ceny swoich usług. Średnia wysokość podwyżki wyniosła 22%. Głównymi powodami wzrostu cen według badanych były rosnące skokowo ceny komponentów oraz właśnie inflacja. W porównaniu do zeszłorocznego badania mniejsze znaczenie dla wzrostu cen miał rosnący popyt na usługi elektroinstalacyjne. 

Biorąc pod uwagę wysoki wskaźnik optymizmu połączony z niepokojącymi wynikami dotyczącymi aktualnej sytuacji gospodarczej można powiedzieć, że polscy elektrycy uważają trwające problemy za uciążliwe, ale jednak przejściowe. W dłuższej perspektywie rosnący popyt na profesjonalistów – ich zdaniem – powinien się utrzymać. 

Dobrze ocenione zmiany

W nowym raporcie zapytaliśmy również o zmiany w przepisach regulujących dostęp do zawodu elektryka – konkretnie o obowiązek udokumentowania wykształcenia kierunkowego lub zaświadczenia o stażu pracy w zawodzie przed przystąpieniem do egzaminu nadającego „uprawnienia elektryczne”. Pół roku po wprowadzeniu nowego rozporządzenia zdecydowana większość pytanych oceniła nowe przepisy pozytywnie podkreślając, że dotychczasowy system wpuszczał na rynek osoby o zbyt niskich kwalifikacjach. Na pełną ocenę zmian przyjdzie nam oczywiście poczekać.

Elektrycy od lat zwracali uwagę na konieczność większej weryfikacji kompetencji osób przystępujących do egzaminu na świadectwo kwalifikacyjne. Dlatego rozporządzenie z lipca zeszłego roku zostało generalnie przyjęte jako krok w dobrym kierunku – mówi Łukasz Szklanko z portalu elektroonline.pl, partnera raportu. Zdaniem większości uczestników badania zmiany w przepisach powinny przyczynić się do podniesienia jakości oferowanych na rynku usług instalacyjnych oraz zwiększyć bezpieczeństwo – zarówno użytkowników instalacji elektrycznych, jak i pracy samych elektryków. Będzie też czynnikiem pobudzającym wzrost wynagrodzeń w branży.

Kolejny raz widzimy także coraz ważniejszą rolę internetu, zarówno w aspekcie zakupów, jak i poszerzania swojej wiedzy. Instalatorzy doceniają role krótkich filmów instruktażowych oraz możliwość wymiany doświadczeń w mediach społecznościowych. Dodatkowo 29% deklaruje, że dokonuje zakupów w sklepach internetowych.

Cieszymy się, że branża uznała raport za wartościowe źródło wiedzy i każdego roku coraz więcej osób bierze w nim udział – mówi Aleksander Czech, Marketing Manager WAGO. Tworząc raport chcieliśmy oddać głos polskim elektroinstalatorom, tak aby mogli wypowiedzieć się w najważniejszych tematach dotyczących ich pracy.

Z pełnym raportem z III edycji badania ELEKTROBAROMETR można zapoznać się na stronie: https://elektrobohater.pl/elektrobarometr

Poprzedni artykuł1 kg taśmy izolacyjnej
Następny artykułSkładak z napędem elektrycznym
WAGO ELWAG jest producentem i dostawcą nowatorskich komponentów dla przemysłu, techniki procesowej i automatyki budynkowej, nasze działania poparte są ponad 50-letnim doświadczeniem. Wchodzimy w skład Grupy WAGO, istniejącej od trzech pokoleń, działającej samodzielnie i niezależnie na rynku firmy rodzinnej wywodzącej się z Minden (Westfalia). Należymy do grona firm uznawanych za prekursorów i propagatorów innowacyjnych rozwiązań dla elektrotechniki i automatyki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj