Przerwy w dostawach energii elektrycznej w fabrykach i zakładach produkcyjnych mogą generować duże straty finansowe w postaci przerw w produkcji, zmarnowanych materiałów i półproduktów czy też rozregulowania się pracujących maszyn. Skuteczną ochronę przed tymi zagrożeniami, a także przed przepięciami czy skutkami wyładowań atmosferycznych zapewnia zasilanie gwarantowane. Dzięki zasilaczom UPS można bezpiecznie wyłączyć maszyny, utrzymać zasilanie do czasu uruchomienia dodatkowego źródła zasilania lub powrotu zasilania z sieci.

Jakie wymagania musi spełniać zasilacz UPS w przemyśle?

W obiektach przemysłowych najczęstszym układem sieci jest układ trójfazowy, dlatego odpowiednim rozwiązaniem są trójfazowe zasilacze UPS o topologii podwójnej konwersji (online).

Zasilacze UPS pracujące w zakładach przemysłowych często muszą pracować w bardzo trudnych warunkach – zmienne temperatury, obecność szkodliwych chemikaliów i pyłów, narażenie na drgania podłoża. Dlatego też zasilacz bezprzerwowy powinien posiadać odpowiedni stopień ochrony, gdyż standardowy IP20 nie zabezpiecza UPS od niekorzystnych warunków. Przykładem przemysłowego UPS, który może być posadowiony bezpośrednio na hali produkcyjnej, jest seria Eaton 9PHD ze stopniem ochrony obudowy do IP54 i dostępną mocą do 200kW. Czasami, np. ze względu na wysokie temperatury, nie ma możliwości montażu UPS bezpośrednio obok linii produkcyjnej i wtedy należy rozważyć umieszczenie UPS i baterii w specjalnym, osobnym pomieszczeniu.

Zależnie od stawianych wymagań, ilości i rodzajów podłączonych do zasilacza urządzeń oraz dostępnego miejsca, warto zastanowić się nad koncepcją centralnego lub rozproszonego systemu UPS. Jeśli wybieramy koncepcję centralnego UPS, to musimy się zastanowić nad typem wymaganej redundancji, np. n+1, gdy jeden moduł mocy (UPM) pozostaje w rezerwie. Takie rozwiązania są najlepiej realizowane w UPS o modułowej archtekturze, np. Eaton 93PM G2, z możliwością „gorącej wymiany” (hot-swap) modułów mocy w celu zmniejszenia czasu czynności serwisowych.

Przed wyborem rozwiązania zasilania gwarantowanego UPS dla zakładów produkcyjnych należy przeprowadzić analizę historycznych zakłóceń zasilania. W zależności od częstotliwości wystąpienia i czasu trwania zakłóceń, należy rozważyć różne typy baterii UPS. Jeśli zaniki zasilnia sieciowego występują stosunkowo rzadko (do kilkudziesięciu razy w roku) z czasem trwania od kilku do kilkudziesięciu minut, to odpowiednim rozwiązaniem będą baterie kwasowo-ołowiowe VRLA. Natomiast jeśli występują częste i krótkotrwałe zakłócenia do kilkudziesięciu sekund to odpowiednim rozwiązaniem będą baterie superkondensatorów.

Komunikacja między urządzeniami w zakładach produkcyjnych jest zazwyczaj zbudowana na protokołach przemysłowych, różniących się od protokołów komunikacji w Data Center, serwerowni lub budynku biurowym. Dlatego należy dobierać odpowiednie urządzenia komunikacyjne oraz czujniki środowiskowe, które pozwalają monitorować parametry otoczenia i odpowiednio zarządzać zasilaniem bezprzerwowym.

Dziewięć problemów z zasilaniem – trzy rozwiązania Eaton

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj