Wśród wielu bohaterów Powstania Warszawskiego byli energetycy warszawskiej Elektrowni na Powiślu. 1 sierpnia 1944 r. o godzinie „W” jej pracownicy stanęli do walki w Powstaniu Warszawskim i odbili Elektrownię z niemieckich rąk. Przez kolejne 36 dni i nocy walczyli z Niemcami o jej utrzymanie, ale co najważniejsze, mogli zapewnić dostawy energii elektrycznej dla walczącej Warszawy, co pozwoliło funkcjonować walczącemu miastu.

W okupowanej Warszawie Elektrownia Powiśle była jednym z najważniejszych strategicznych obiektów. Polskie władze konspiracyjne również były świadome tego, że Elektrownia jest obiektem niezbędnym do rozpoczęcia powstania przeciw Niemcom. Dlatego właśnie w Elektrowni Powiśle przez całą okupację niemiecką działała dobrze zorganizowana konspiracja polska. Dowodził nią ówczesny dyrektor Elektrowni – kpt. Stanisław Skibniewski „Cubryna”. Ich zadaniem było przygotowanie i odbicie Elektrowni podczas Powstania, a następnie przygotowanie jej do pracy i produkcji energii w trakcie walk powstańczych. Plan zakładał zdobycie Elektrowni od wewnątrz, a zadanie to zostało przydzielone jej pracownikom.

Energetycy z Powiśla walczyli w Warszawie aż do kapitulacji powstania 2 października 1944 roku. W trakcie II wojny światowej, zginęło 450 pracowników Elektrowni Powiśle, zarówno w walce na frontach, jak i w obozach koncentracyjnych. Dwudziestu sześciu z nich zostało odznaczonych orderem Virtuti Militari.

Na 79. Rocznicę Wybuchu Powstania Warszawskiego PGE przygotowała film „Rozkaz: Zdobyć Elektrownię” przedstawiający historię walk o Elektrownię Powiśle w pierwszych godzinach Powstania Warszawskiego:

Trwająca 5 minut animacja została stworzona przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji.

Na bazie scenariusza animacji, Fundacja PGE przygotowała specjalne wydanie komiksu pt. Rozkaz: Zdobyć Elektrownię!

Źródło: https://www.gkpge.pl/rozkaz-zdobyc-elektrownie

Poprzedni artykułGniazdo z bezpiecznikiem
Następny artykuł18-letni turysta z Anglii porażony prądem na stacji SKM w Gdańsku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj