Używając narzędzia z zakrzywionym trzpieniem można szybciej i skuteczniej pracować z zaciskami szeregowymi, do których nie da się dotrzeć zwykłym wkrętakiem.

W zaciskach bezśrubowych odpowiedni docisk generowany jest przez sprężynę lub kulkę. By przyłączyć przewód, trzeba nacisnąć (odsunąć) sprężynę i wsunąć do oporu odizolowaną końcówkę. Połączenia ze złączkami sprężynowymi wykonuje się szybciej niż śrubowe. Aby sprawnie je rozłączyć warto użyć specjalnego narzędzia zwanego różnie np. otwietakiem, trzpieniem, szpikulcem.

Marka WERA ma w swojej ofercie specjalne narzędzie do zwalniania sprężyn stykowych w zaciskach. Zestaw WERA 338/2 składa się z 2 części. Nadaje się do zacisków sprężynowych o przekroju przewodu do 1,5 mm² lub 2,5 – 4,0 mm². Ze względu na zakrzywioną geometrię możne również obsługiwać zaciski rzędowe, których nie da się dosięgnąć wkrętakiem.

Wspomniany tu wkrętak bywa używany do odsuwania sprężyny w zaciskach ale ten, który akurat jest pod ręką rzadko idealnie pasuje do otworu w złączce. Może spowodować zadrapanie a nawet poważniejsze uszkodzenie obudowy. Końcówka wkrętaka jest zazwyczaj zbyt szeroka by szybko i sprawnie umieścić obok niego przewód. Często wypada z zacisku. Warto sięgnąć po specjalistyczne narzędzie.

Skuteczne narzędzie do otwierania zacisków sprężynowych musi być odpowiednio mocne i odporne na ścieranie – by sprostać sile przenoszonej przez sprężynę. Ma być też filigranowe- by zmieścić się w otworze zacisku. Specjalne narzędzia firmy Wera 338 umożliwiają otwieranie zacisków naciągających nawet w ograniczonych przestrzeniach, w szafach sterowniczych lub zasilających. Zakrzywiony trzpień zapewnia również dostęp do zacisków sprężynowych tam, gdzie nie można zastosować narzędzi z prostymi trzpieniami.

Wystarczy wsunąć trzpień do otworu zacisku – sprężyna puszcza, łącze jest otwarte. Narzędzie zostaje w otworze, nie wypada (odpowiednie wyważenie rękojeści i trzpienia). Mając obie ręce wolne można swobodnie zając się wprowadzaniem przewodu. Potem wystarczy wyjąć narzędzie z zacisku a sprężyna wraca na miejsce i dociska przewód.

Narzędzia  z zestawu 338/ od WERA mają rękojeść taką jak typowe wkrętaki oraz osadzony w niej trzpień z zaostrzoną na płasko końcówką roboczą. Ten stalowy element jest wygięty w połowie długości pod kątem ok. 40°. Taki kształt sprzyja łatwiejszemu trafieniu przewodu w otwór zacisku, ponieważ nie zasłania pola operacyjnego.

Konstruktorzy dodali tu wielokomponentową rękojeść typu Kraftform dla szybkiej i bezpiecznej pracy. Kształt rękojeści Kraftform jest perfekcyjnie dopasowany do kształtu dłoni, chroniąc ją przed powstawaniem pęcherzy i odcisków. Sześciokątny kołnierz zabezpiecza przed uciążliwym staczaniem się narzędzia z miejsca pracy i częstym poszukiwaniem narzędzia na podłodze.

W zestawie:

  • 05008101001  1x    0.4 x 2.5 x 81 mm
  • 05008102001  1x    0.6 x 3.5 x 81 mm
  • Wymiar: 185x90x27 mm
  • Waga: 117 g

LINK do opisu produktu: Zestaw narzędzi do zacisków szeregowych 338/2, 2 część