Na szczycie Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej na warszawskim Grochowie umieszczono krzyż z podświetleniem LED uruchamianym po zmroku. Instalacja wywołuje dyskomfort mieszkańców sąsiadującego ze świątynią apartamentowca Aura Sky, a jeden z nich złożył skargę do nadzoru budowlanego. Proboszcz parafii musi teraz zlecić ekspertyzę, która stwierdzi czy natężenie oświetlenia jest zgodne z normą.

Ledowe podświetlenie krzyża na kościele działa od 2020 roku, natomiast 25-piętrowy budynek Aura Sky wzniesiony na przeciwko świątyni został zasiedlony w 2019 roku.

Do sprawy odniósł się rzecznik Diecezji Warszawsko-Praskiej, ks. Dawid Sychowski i potwierdził, że inspektor nadzoru budowlanego zażądał od proboszcza dokumentów dotyczących pomiarów natężenia światła emitowanego przez krzyż. Rzecznik podkreśla, że proboszcz parafii nie otrzymał dotąd żadnych oficjalnych skarg od mieszkańców sąsiadujących z kościołem budynków.

Kurię diecezjalną o sprawie poinformował Proboszcz parafii otrzymawszy uprzednio pismo z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego dla m. st. Warszawy obligujące do przedstawienia dokumentów związanych z pomiarami intensywności natężenia światła emitowanego przez oświetlenie krzyża – przekazał „Super Expressowi” ks. Dawid Sychowski.

Parafia Narodzenia Pańskiego zleciła dokonanie szczegółowych ekspertyz dotyczących pomiarów intensywności natężenia światła emitowanego przez oświetlenie krzyża, które mają zostać przeprowadzone niezwłocznie. Ksiądz Proboszcz zapewnił o szczegółowym respektowaniu ostatecznej decyzji wydanej przez organ nadzoru budowlanego, gdy taka zostanie przedstawiona – dodaje rzecznik Diecezji Warszawsko-Praskiej cytowany przez „SE”.

Źródło: SE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj