Doskonały zestaw od marki WERA, przydatny zwłaszcza wówczas, gdy ze względu na ograniczoną ilość miejsca nie można użyć wkrętarki lub standardowych narzędzi ręcznych.

Brak miejsca – to częsty dylemat elektryków. Te klucze i bity będą nierzadko używane podczas „dojścia” do przewodów, otwierania szaf, na „froncie walki z hydraulikami” 😉 itp. Mowa o zestawie bitów i kluczy nasadowych wraz z grzechotką i uchwytem do bitów.

Wymiary:

190x100x 35mm = zmieści się w kieszeni lub na pasku, bo ma z tyłu prosty klips.

Waga:

Nieco ponad pół kilograma – kieszeń obciąży, ale warto, bo funkcjonalność ogromna.

Ciekawostka: opakowanie wraz z kluczami może służyć jako rękojeść wkrętaka. Jak to dokładnie działa pokazuje ten film:

Nieco szczegółów

Każdy najmniejszy element zestawu jest odpowiednio oznaczony i ma swoje miejsce. Według zasady: użyj, włóż na miejsce = elementy nigdy się nie zgubią.

Dostęp do dwóch rzędów bitów uzyskuje się podważając niewielką zapadkę (tę prostokątną z logo WERA) i odchylając całą „półkę” grotów pod kątem około 40°. Rzędy bitów można nieco odsunąć od siebie, by łatwiej było wyjmować potrzebny element.

Pod kasetą mieszkają klucze nasadowe. Każdy z nich jest oznaczony nie tylko cyfrowo, ale też kolorystycznie. Po niedługim czasie użytkowania i przyzwyczajeniu się do tych oznaczeń już intuicyjnie sięgamy po potrzebny rozmiar, kierując się kolorem.

Rękojeść do grotów sześciokątnych (1/4″ x 78 mm) zamocowana jest z boku pudelka, przytrzymywana solidnymi ale elastycznymi obejmami z tworzywa sztucznego. Na końcówkę, po nałożeniu magnetycznego adaptera (1/4″ x 25 mm – jest w rzędzie z bitami), można założyć klucze.

Grzechotka

Klucz z grzechotką (1/4″ x 87 mm) Zyklop Mini 1, zamocowany na górnej krawędzi kasety, przytrzymywany jest przez przesuwany plastikowy element. Pozycja na środku blokuje rękojeść. Przesunięcie na koniec pudełka umożliwia jego wyjecie. Mini grzechotka ma pasujący do niej adapter 1/4 cała i potrzebny klucz.

Przełącznik z tylu główki umożliwia zmianę kierunku prawo-lewo. Radełkowana główka pozwala na dokręcanie kciukiem lub użycie grzechotki. Wybór zależy od ilości miejsca i ulubionego sposobu pracy. Moment obrotowy powyżej 65 Nm, a kąt powrotu zapadki to 6°.

Zabezpieczona na swoim miejscu grzechotka z umieszczonym wewnątrz kluczem tworzy wraz z pudelkiem całość, którą można użyć jak dźwigni, rączki wkrętaka.

Rapidaptor, czyli uchwyt uniwersalny

Obok rękojeści grzechotki czeka na użycie uchwyt uniwersalny Rapidaptor (1/4″ x 50 mm) z tulejką szybkoobrotową. Stosowany może być jako przedłużka, do szybkiej wymiany bitów bez użycia dodatkowych narzędzi.

Po włożeniu bitu do uchwytu końcówka pasuje idealnie, a słyszalne kliknięcie świadczy o połączeniu tych dwóch elementów silnym magnesem. Nie można ich łatwo rozłączyć. Kolorowa tulejka kryje dźwignię, po przesunięciu jej do góry odblokowujemy bity.

Przy odrobinie wprawy wymiany bitów robi się intuicyjnie, jedną ręką. Ta kolorowa część Rapidaptora obraca się wokół własnej osi, co wybitnie ułatwia operowanie narzędziem, bez skręcania sobie nadgarstka. Rapidaptora można też użyć jako adapteru do elektronarzędzi.

Oficjalnym dystrybutorem produktów marki Wera na polskim rynku jest firma Agentools.