Rozpoczynając pracę z instalacjami elektrycznymi należy się wyposażyć w odpowiednie narzędzia dzięki którym zoptymalizujemy sobie czas pracy, całość robót zostanie wykonana fachowo, a sama praca będzie czystą przyjemnością, a nie męczarnią. W związku z powyższym w moim artykule chcę Wam pokazać jakie narzędzia będą nam niezbędne, w co możemy wyposażyć się dodatkowo – aczkolwiek niekoniecznie, no i trochę gadżetów – bo przecież każdy lubi gadżety 🙂

W  przypadku wykonywania instalacji elektrycznych jak i w przypadku innych prac związanych z budowlanką całość prac możemy podzielić na etapy. Każdy etap to konkretnie wykonywane czynności, a to wiąże się z zapotrzebowaniem na konkretne narzędzia. „Niezbędnik” elektryka-montera możemy podzielić na trzy grupy:

I. Narzędzia potrzebne przy „brudnych” pracach tj. związanych z okablowaniem, przepustami, montażem rozdzielni/puszek

zestaw-narzedzi-do-prac-brudnych
Zestaw narzędzi dedykowanych do prac „brudnych”

– miara zwijana (1) – popularnie zwana metrówką, to jak zapewne wiecie jeden z najbardziej popularnych przyrządów mierniczych. Występują różne długości miarek np. 1m lub wielokrotności 1m. W instalacjach elektrycznych używamy jej do wyznaczania punktów wypustów świetlnych, gniazdkowych, miejsc na przepusty kablowe itd.

– ołówek monterski (2) – nie ma co tutaj za bardzo się rozpisywać jest to po prostu podstawowe narzędzie służące do nanoszenia oznaczeń na wcześniej wyznaczone punkty.

– laser krzyżowy ze statywem (3) jest to urządzenie służące do wyznaczania płaszczyzn poziomych, pionowych, skośnych. Bardzo ułatwia nam wyznaczanie tras kablowych w pomieszczeniach, wyznaczanie punktów gniazdkowych, świetnie sprawdza się przy wyznaczaniu punktów oświetleniowych. Przyda nam się również przy montażu białym lamp , opraw halogenowych, świetlówkowych itd.  Z uwagi na to, że laser pomaga nam bardzo w pracach to nie znaczy że jest niezbędny. Jest również urządzeniem dosyć kosztownym. Kwalifikuję go zatem do grupy GADŻETÓW.

– młotowiertarka udarowa SDS (4) jest to narzędzie bez którego nawet nie mamy co podchodzić do wykonywania instalacji. Potrzebujemy go do wiercenia otworów pod puszki instalacyjne i wiercenia otworów pod uchwyty montażowe. Wykucie otworu pod rozdzielnie lub wykonanie przepustu kablowego też się nie obejdzie bez młotowiertarki. W związku z powyższym kompletując swoje narzędzia monterskie zacznijcie od przyzwoitej wiertary.

– akcesoria do młotowiertarki (5) – sama wiertarka nic nam nie da jeżeli nie będziemy mieli do niej odpowiednich narzędzi. Podstawowe to oczywiście wiertła w naszym przypadku do betonu, dłuta oraz otwornica do puszek. Uczulam Was również w przypadku akcesoriów do „SDS’a” aby kupować w miarę porządne narzędzia, a nie takie, które znajdziecie w Biedronce w koszach pomiędzy bananami.

– młotek (6) – tego urządzenia nie trzeba raczej opisywać, każdy je zna, lubi i szanuje! 🙂

– wkrętarka akumulatorowa (7) – urządzenie, które ma szeroki zakres zastosowań (oczywiście w zależności od tego jaką zakupimy). Podstawowym parametrem wkrętarki jest jej moc, którą określa napięcie akumulatora od 3,6V (skręcanie szafek, drobne prace monterskie) do 18V (profesjonalne prace monterskie, wiercenie otworów w ścianach, drewnie, blachach). Zatem w przypadku zakupu wkrętarki koniecznie musicie wiedzieć do czego będzie służyć, aby dobrać do Waszych potrzeb jak najbardziej optymalny sprzęt (m.in. pod względem kosztów).

 

II. Narzędzia potrzebne do „białego” montażu, tj. do prac związanych z montażem osprzętu, uzbrojeniem rozdzielni czy np. montażem opraw oświetleniowych

Zestaw narzędzi dedykowanych do „białego” montażu
Zestaw narzędzi dedykowanych do „białego” montażu

– probówka elektryczna/próbnik elektryczny (1) – podstawowe narządzie służące do sprawdzenia obecności napięcia w obwodzie elektrycznym. Znajdująca się w probówce neonówka (lampeczka) zaświeci nam się w momencie, kiedy końcówką śrubokręta dotkniemy do np. przewodu będącego pod napięciem przy jednoczesnym dotknięciu palcem końcówki próbówki (skuwki). Pamiętajmy żeby mając jeszcze niewielkie doświadczenie z elektryką nie naprawiać na własną rękę uszkodzonych próbników stosując tzw. „zamienniki”. Może to grozić porażeniem prądem!

– taśma izolacyjna/izolacja (2) – służy nam na przykład do naprawy przewodów, kabli m.in. odizolowania uszkodzonych przewodów fazowych od innych przewodów, otoczenia; zabezpieczania końcówek kabli przed uszkodzeniami, wilgocią. Z uwagi na uniwersalność jej zastosowań taśmę izolacyjną powinniśmy mieć w domu wszyscy, nie tylko ci związani z branżą elektryczną.

– śrubokręty, zestaw wkrętaków elektrycznych (3) – do czego służą śrubokręty – to każdy wie. Jedyną rzecz, na którą chciałem zwrócić uwagę, to używanie do prac elektrycznych śrubokrętów o izolacji wytrzymującej napięcie do 1000V. Pamiętajcie żeby weryfikować stan izolacji wkrętaków – to właśnie izolacja chroni Was od porażenia prądem elektrycznym. Jak zauważycie, że jest uszkodzona najlepiej od razu taki wkrętak wyrzucić.

– zestaw noży (4) – przedstawione na zdjęciu noże służą przede wszystkim do ściągania izolacji z kabli i przewodów elektrycznych. Widzimy nożyk wysuwany z łamanym ostrzem (tzw. tapeciak), nóż składany oraz ściągacz izolacji zewnętrznej do odizolowywania przewodów i kabli okrągłych. Nieumiejętne używanie każdego z w/w narzędzi może spowodować uszkodzenie izolacji „obrabianych” kabli i przewodów!

 – automatyczny ściągacz izolacji/striper (5) – służy do ściągania izolacji z przewodów jedno-, wielo- i cienkożyłowych z izolacją z tworzywa sztucznego, gumy, a także Teflonu. Możemy ustawić długość ściąganej izolacji, wyposażony jest również w obcinaczkę do przewodów miedzianych i aluminiowych. Z uwagi na dosyć wysoką cenę urządzenie możemy zakwalifikować do grupy „GADŻET” – na początku naszej przygody z elektryką damy radę bez stripera.

– ściągacz izolacji z przewodów płaskich (6) – profesjonalny automatyczny przyrząd (ściągacz)do zdejmowania izolacji zewnętrznej i wewnętrznej z PCV i gumy z kabli płaskich (podtynkowych). Najważniejszą cechą tego urządzenia jest to, że ściągając izolację zewnętrzną nie uszkadzamy izolacji wewnętrznej, co przy klasycznym odizolowywaniu za pomocą różnego rodzaju nożyków zdarza się dosyć często. (GADŻET)

– obcinaki do kabli (7,8) – jak sama nazwa wskazuje narzędzia służą do obcinania kabli jedno- i wielożyłowych, zarówno miedzianych jak i aluminiowych. Różnica pomiędzy obcinakami ze zdjęcia dotyczy przede wszystkim zakresu średnic kabli, do jakich możemy ich używać.

– szczypce izolowane (9) – na zdjęciu widzimy szczypce wzdłużne proste oraz odgięte. Przydają nam się bardzo w pracach związanych z podłączaniem kabli i przewodów w rozdzielniach, puszkach. Z uwagi na izolację do 1000V umożliwiają prace pod napięciem.

– szczypce boczne (10) – służą do precyzyjnego obcinania końcówek kabli i przewodów. Jest to również jedno z podstawowych narzędzi, które powinny znaleźć się w torbie montera elektryka.

– kombinerki (11) – uniwersalne narzędzie wielozadaniowe, w elektryce używamy ich głównie do chwytania, gięcia i zaginania kabli miedzianych i aluminiowych.

– praski do kabli (12,13,14,15) – zdjęcie przedstawia różnego rodzaju praski zaciskowe do końcówek oczkowych, tulejkowych, konektorowych. Szerzej o sposobach używania tych urządzeń opiszę wkrótce w artykule „Zasady odizolowania przewodów elektrycznych i zabezpieczania połączeń w instalacjach i urządzeniach elektrycznych”.

 

III. Narzędzia pomiarowe

Zestaw narzędzi pomiarowych
Zestaw narzędzi pomiarowych

– probówka elektryczna/próbnik elektryczny (1) – o urządzeniu już wspomniałem w grupie urządzeń do białego montażu. Uniwersalność probówki kwalifikuje ją również do grupy urządzeń pomiarowych.

– wskaźnik napięcia (2) – moje ulubione urządzenie do weryfikacji obecności napięcia, wartości mierzonej V, ciągłości obwodów. Urządzenie w bardzo szybki sposób generuje wyraźne sygnały dźwiękowe i fizyczne z pomiarów napięć.

– multimetr cyfrowy (3) – uniwersalne urządzenie pomiarowe, dzięki któremu zmierzymy prądy, napięcia, rezystancję, ciągłość obwodów, niekiedy temperaturę otoczenia. W przypadku wskaźnika napięcia jak i multimetru musimy mieć jakieś podstawy z zakresu elektrotechniki chcąc bezpiecznie używać tych urządzeń. Pamiętajcie o tym.

– cyfrowy detektor (4) – urządzenie wykrywające pod warstwą tynku konstrukcje stalowe, drewniane oraz kable energetyczne będące pod napięciem. Świetnie się sprawdza przy modernizacjach istniejących instalacji jak i podczas wieszania np. obrazków na ścianach. Bo warto czasem przed użyciem wiertareczki zweryfikować czy oby na pewno nie ma w pobliżu kabelka lub rurki z wodą.

– miernik parametrów instalacji elektrycznej (5) – miernik umożliwia wykonanie wszystkich pomiarów w instalacji elektrycznej przewidzianych normą PN-EN 61557.  Pozwoli nam na koniec naszej pracy przy instalacjach elektrycznych zweryfikować poprawność wykonania połączeń, ciągłości przewodów ochronnych, rezystancję izolacji, impedancję pętli zwarcia. Sprawdzi nam również czy różnicówka działa poprawnie. Urządzenie jest dosyć zaawansowane i pomiary nim mogą wykonywać tylko osoby z odpowiednimi kwalifikacjami SEP.

 

Jeżeli kompletujesz swoją skrzynkę narzędziową to mogę Tobie doradzić, że lepiej dołożyć parę złotych i od razu startować z narzędziami lepszej jakości. Unikniesz w ten sposób wielu frustracji związanych z narzędziami o słabym wykonaniu… a to rączka na kombinerkach się zsuwa, a to wkrętak się „zjechał” już na pierwszej śrubie. W tym artykule pokazałem większość narzędzi jakich używam. A Ty? Masz swój zestaw? Może jest w nim coś czego brakuje u mnie?

 

Poprzedni artykułInstalacja zmodernizowana, różnicówka zainstalowana, kasa zainkasowana, lecim dalej…
Następny artykułTB-1 w moim wykonaniu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj