Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, mówi nam znana sentencja. Tym Rzymem dla instalacji elektrycznych zarówno przemysłowych jak i domowych jest rozdzielnica. Tu jest serce, a często też mózg instalacji. To w rozdzielnicy znajduje się cała aparatura rozdzielcza, zabezpieczająca i kontrolna. Im bardziej jest to złożona instalacja, tym więcej modułów musi się znaleźć w rozdzielnicy. Potrzebujemy odpowiedniej obudowy, która pomieści te wszystkie moduły.

Wybór obudowy to sztuka kompromisu kilku czynników takich jak rozmiar, możliwość konfiguracji, wygląd i cena. Bardzo często jeden czynnik nie chce się porozumieć z resztą. I tak dochodzi do sytuacji, gdy duża, z możliwością rozbudowy, estetycznie prezentująca się obudowa psuje całe dobre wrażenie ceną. Z kolei tania, z możliwością rozbudowy i dobrym dostępem do akcesoriów obudowa okazuje się konstrukcją niskiej jakości.

W ofercie Ideal TS by Kanlux pod oznaczeniem KP-DB (Kanlux Produkcja-Distribution Box) znajdują się obudowy metalowe produkowane w Polsce przez rodzimą fabrykę. Jest to odpowiedź firmy Kanlux na potrzeby klientów.

Rozdzielnica natynkowa KP-DB-I-MF-318

Obudowy KP-DB zaprojektowano z myślą o dużych instalacjach. Takie instalacje zwykle występują w budownictwie publicznym i biurowym, choć zdarzają się też w domach. Wysoka jakość wykonania, możliwość konfiguracji i estetyczny wygląd – te wszystkie cechy dobrze opisują obudowy produkowane przez Kanlux.

Aparatura modułowa Ideal TS by Kanlux w połączeniu z obudowami KP-DB idealnie sprawdza się w zaawansowanych instalacjach elektrycznych.

W ofercie dostępne są zarówno obudowy natynkowe, jak i podtynkowe. W konfiguracji 18- i 24-modułowej. Dostępne obudowy mają od dwóch do sześciu rzędów szyn DIN. W sumie pojemność obudów wynosi od 36 do 144 modułów. Szyny DIN mają odstęp od siebie w standardzie 135 mm. Obecność szyn ochronnych i neutralnych sprawia, że prefabrykacja rozdzielnicy przebiega sprawnie.

Obudowy KP-DB standardowo wyposażone są w listwy PE/N.

Obudowa w białej barwie będzie się dobrze prezentować w przestrzeni biurowej, w pomieszczeniach administracji publicznej i w mieszkaniach. Klasa szczelności IP30 zapewnia ochronę przed dostępem narzędziami o średnicy min. 2,5 mm do części niebezpiecznych w rozdzielnicy.

W obudowie standardowo zamontowany jest zamek piórkowy, który otwieramy za pomocą dowolnego płaskiego elementu.

Producent przewidział też miejsce na zamek otwierany kluczem, by było możliwe ograniczenie dostępu niepowołanym osobom. Zamek znajdziemy w zakresie dostępnych akcesoriów pod oznaczeniem KDB-M-KL.

Duże znaczenie przy realizacjach ma głębokość montażu obudowy, którą możemy dobrać precyzyjnie do grubości ściany.

Rozdzielnica podtynkowa KP-DB-I-MF-318

Podtynkowe obudowy na 18 modułów mają głębokość zabudowy 115 mm, zaś te na 24 moduły mają 145 mm.

Natynkowe obudowy 17-modułowe to głębokość zabudowy 125 mm, z kolei ich 24-modułowe odpowiedniki mają głębokość 145 mm. Dzięki takiej głębokości montażu mamy możliwość łatwiejszego prowadzenia okablowania. Dodatkowo te obudowy wyposażono w ramkę, która doskonale licuje się z powierzchnią montażową. Jeszcze jedną ich zaletą jest możliwość regulacji głębokości osadzenia w zakresie do 11 mm.

Regulacja ramki w rozdzielnicy podtynkowej

Wyjaśnienie odnośnie kodyfikacji symbolu
KP-DB-I-Mx-324:

 • KP-DB – rodzina produktów (Kanlux Produkcja Distribution Box)
 • I – typ konstrukcji: I klasa izolacji
 • Mx – określenie typu drzwi i ramki oraz zabudowy: MF – rozdzielnica metalowa, zabudowa podtynkowa (Metal Flush) / MS – rozdzielnica metalowa, zabudowa natynkowa (Metal Surface)
 • 324 – pojemność modułowa: pierwsza cyfra oznacza ilość rzędów (od dwóch do sześciu), kolejne – ilość modułów, które można umieścić w rzędzie, 324 oznacza rozdzielnicę trzy rzędową, gdzie w każdym rzędzie można umieścić 24 moduły (3 × 24 daje 72 moduły w całej rozdzielnicy)

Rozdzielnica KP-DB-I-MF to obudowa do montażu podtynkowego,  w I klasie izolacji (drzwi i ramka oraz osłony aparatów modułowych oddzielne dla każdego rzędu zabudowy z metalu, wanna rozdzielnicy z metalu). Odpowiednio rozdzielnice o szerokości 18 i 24 modułów na rząd.

 • Zastosowanie: metalowe obudowy do montażu aparatów na szynach DIN (TH35)
 • Klasa ochronności: I
 • Stopień ochrony obudowy: IP30
 • Napięcie znamionowe: AC 230/400 V
 • Prąd znamionowy: 125 A
 • Warunki eksploatacji: wewnątrz budynków, środowisko o małej agresywności.

Rozdzielnice KP-DB-I-MS to rozdzielnice natynkowe KP-DB-I-MS, w I klasie izolacji (drzwi i ramka metalowe, osłony aparatów modułowych oddzielne dla każdego rzędu zabudowy z metalu, wanna rozdzielnicy z metalu). Odpowiednio rozdzielnice o szerokości 18 i 24 modułów na rząd.

 • Zastosowanie: metalowe obudowy do montażu aparatów na szynach DIN (TH35)
 • Klasa ochronności: I
 • Stopień ochrony obudowy: IP30
 • Napięcie znamionowe: AC 230/400 V
 • Prąd znamionowy: 125 A
 • Warunki eksploatacji: wewnątrz budynków, środowisko o małej agresywności.

Nowa oferta rozdzielnic metalowych Ideal TS by Kanlux daje możliwość szerszego zastosowania obudów i zwiększa wachlarz ich zastosowań.
Dobór rozdzielnicy do aktualnego projektu staje się prostszy. Produkcja w naszym kraju umożliwia szybszą realizację i odpowiedź na zapotrzebowanie klientów.

Rozdzielnice Ideal TS by Kanlux pokazują, że wysoka jakość i wysoka cena wcale nie muszą iść ze sobą w parze. Polski producent udowodnił, że możliwe jest stworzenie obudów dla wymagających klientów, które jednocześnie będą dobrym ekonomicznie rozwiązaniem.

Poprzedni artykułJaki zawód po maturze?
Następny artykułNakrętki hermetyczne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj