Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, mówi nam znana sentencja. Tym Rzymem dla instalacji elektrycznych zarówno przemysłowych jak i domowych jest rozdzielnica. Tu jest serce, a często też mózg instalacji. To w rozdzielnicy znajduje się cała aparatura rozdzielcza, zabezpieczająca i kontrolna. Im bardziej jest to złożona instalacja, tym więcej modułów musi się znaleźć w rozdzielnicy. Potrzebujemy odpowiedniej obudowy, która pomieści te wszystkie moduły.

Wybór obudowy to sztuka kompromisu kilku czynników takich jak rozmiar, możliwość konfiguracji, wygląd i cena. Bardzo często jeden czynnik nie chce się porozumieć z resztą. I tak dochodzi do sytuacji, gdy duża, z możliwością rozbudowy, estetycznie prezentująca się obudowa psuje całe dobre wrażenie ceną. Z kolei tania, z możliwością rozbudowy i dobrym dostępem do akcesoriów obudowa okazuje się konstrukcją niskiej jakości.

W ofercie Ideal TS by Kanlux pod oznaczeniem KP-DB (Kanlux Produkcja-Distribution Box) znajdują się obudowy metalowe produkowane w Polsce przez rodzimą fabrykę. Jest to odpowiedź firmy Kanlux na potrzeby klientów.

Rozdzielnica natynkowa KP-DB-I-MF-318

Obudowy KP-DB zaprojektowano z myślą o dużych instalacjach. Takie instalacje zwykle występują w budownictwie publicznym i biurowym, choć zdarzają się też w domach. Wysoka jakość wykonania, możliwość konfiguracji i estetyczny wygląd – te wszystkie cechy dobrze opisują obudowy produkowane przez Kanlux.

Aparatura modułowa Ideal TS by Kanlux w połączeniu z obudowami KP-DB idealnie sprawdza się w zaawansowanych instalacjach elektrycznych.

W ofercie dostępne są zarówno obudowy natynkowe, jak i podtynkowe. W konfiguracji 18- i 24-modułowej. Dostępne obudowy mają od dwóch do sześciu rzędów szyn DIN. W sumie pojemność obudów wynosi od 36 do 144 modułów. Szyny DIN mają odstęp od siebie w standardzie 135 mm. Obecność szyn ochronnych i neutralnych sprawia, że prefabrykacja rozdzielnicy przebiega sprawnie.

Obudowy KP-DB standardowo wyposażone są w listwy PE/N.

Obudowa w białej barwie będzie się dobrze prezentować w przestrzeni biurowej, w pomieszczeniach administracji publicznej i w mieszkaniach. Klasa szczelności IP30 zapewnia ochronę przed dostępem narzędziami o średnicy min. 2,5 mm do części niebezpiecznych w rozdzielnicy.

W obudowie standardowo zamontowany jest zamek piórkowy, który otwieramy za pomocą dowolnego płaskiego elementu.

Producent przewidział też miejsce na zamek otwierany kluczem, by było możliwe ograniczenie dostępu niepowołanym osobom. Zamek znajdziemy w zakresie dostępnych akcesoriów pod oznaczeniem KDB-M-KL.

Duże znaczenie przy realizacjach ma głębokość montażu obudowy, którą możemy dobrać precyzyjnie do grubości ściany.

Rozdzielnica podtynkowa KP-DB-I-MF-318

Podtynkowe obudowy na 18 modułów mają głębokość zabudowy 115 mm, zaś te na 24 moduły mają 145 mm.

Natynkowe obudowy 17-modułowe to głębokość zabudowy 125 mm, z kolei ich 24-modułowe odpowiedniki mają głębokość 145 mm. Dzięki takiej głębokości montażu mamy możliwość łatwiejszego prowadzenia okablowania. Dodatkowo te obudowy wyposażono w ramkę, która doskonale licuje się z powierzchnią montażową. Jeszcze jedną ich zaletą jest możliwość regulacji głębokości osadzenia w zakresie do 11 mm.

Regulacja ramki w rozdzielnicy podtynkowej

Wyjaśnienie odnośnie kodyfikacji symbolu
KP-DB-I-Mx-324:

 • KP-DB – rodzina produktów (Kanlux Produkcja Distribution Box)
 • I – typ konstrukcji: I klasa izolacji
 • Mx – określenie typu drzwi i ramki oraz zabudowy: MF – rozdzielnica metalowa, zabudowa podtynkowa (Metal Flush) / MS – rozdzielnica metalowa, zabudowa natynkowa (Metal Surface)
 • 324 – pojemność modułowa: pierwsza cyfra oznacza ilość rzędów (od dwóch do sześciu), kolejne – ilość modułów, które można umieścić w rzędzie, 324 oznacza rozdzielnicę trzy rzędową, gdzie w każdym rzędzie można umieścić 24 moduły (3 × 24 daje 72 moduły w całej rozdzielnicy)

Rozdzielnica KP-DB-I-MF to obudowa do montażu podtynkowego,  w I klasie izolacji (drzwi i ramka oraz osłony aparatów modułowych oddzielne dla każdego rzędu zabudowy z metalu, wanna rozdzielnicy z metalu). Odpowiednio rozdzielnice o szerokości 18 i 24 modułów na rząd.

 • Zastosowanie: metalowe obudowy do montażu aparatów na szynach DIN (TH35)
 • Klasa ochronności: I
 • Stopień ochrony obudowy: IP30
 • Napięcie znamionowe: AC 230/400 V
 • Prąd znamionowy: 125 A
 • Warunki eksploatacji: wewnątrz budynków, środowisko o małej agresywności.

Rozdzielnice KP-DB-I-MS to rozdzielnice natynkowe KP-DB-I-MS, w I klasie izolacji (drzwi i ramka metalowe, osłony aparatów modułowych oddzielne dla każdego rzędu zabudowy z metalu, wanna rozdzielnicy z metalu). Odpowiednio rozdzielnice o szerokości 18 i 24 modułów na rząd.

 • Zastosowanie: metalowe obudowy do montażu aparatów na szynach DIN (TH35)
 • Klasa ochronności: I
 • Stopień ochrony obudowy: IP30
 • Napięcie znamionowe: AC 230/400 V
 • Prąd znamionowy: 125 A
 • Warunki eksploatacji: wewnątrz budynków, środowisko o małej agresywności.

Nowa oferta rozdzielnic metalowych Ideal TS by Kanlux daje możliwość szerszego zastosowania obudów i zwiększa wachlarz ich zastosowań.
Dobór rozdzielnicy do aktualnego projektu staje się prostszy. Produkcja w naszym kraju umożliwia szybszą realizację i odpowiedź na zapotrzebowanie klientów.

Rozdzielnice Ideal TS by Kanlux pokazują, że wysoka jakość i wysoka cena wcale nie muszą iść ze sobą w parze. Polski producent udowodnił, że możliwe jest stworzenie obudów dla wymagających klientów, które jednocześnie będą dobrym ekonomicznie rozwiązaniem.