Nożyce do kabli Knipex StepCut 9516160

Dziś przedstawiamy nietypowe narzędzie ze stopniowanymi krawędziami tnącymi. To nożyce do kabli – dla profesjonalnych elektryków.

Dlaczego StepCut 9516160 są dla profesjonalistów? Ponieważ pracując wiele godzin z kablami łatwo docenić zalety tych nożyc. Elektryk musi ciąć rożne rodzaje przewodów, linek itp. a to narzędzie tnie kable miedziane i wielożyłowe do Ø 15 mm (50 mm²) oraz masywne, lite kable miedziane i aluminiowe do 5 x 4 mm².Nie trzeba zaprzątać sobie głowy tymi cyframi, uczyć się ich na pamięć- zawsze można odczyta maxima cięcia z wydruku na rękojeści.


Nożyce są małe – 16 cm długości (przeciętne kieszenie spodni mają ok 20 cm głębokości) i lekkie – 225 g (ważą mniej niż standardowa kostka masła). Mimo takich skromnych parametrów siła tnąca jest większa o 40 % w porównaniu do cięcia szczypcami czy tradycyjnymi nożycami do kabli o tej samej długości. I tu znowu profesjonaliści docenią, że grubsze kable tnie się trzymając nożyce jedną ręką, nie trzeba wspomagać się siła drugiej dłoni.

W dodatku Knipex StepCut tną bez miażdżenia wewnętrznej struktury przewodów. Specjalny profil krawędzi tnących, ich niejednolicie stopniowane krawędzie, płynnie, kolejno oddzielają poszczególne żyły. Niewielkie odkształcenie kabla pojawia się podczas przecinania przewodów o największym dopuszczalnym przekroju i twardej izolacji. Po cięciu nie trzeba kształtować kabla, wystarczy zdjąć izolację i zacisnąć końcówki. Trwałe i pewne połączenie śrubowe zapewnia dużą wytrzymałość „zawiasu” szczęk nożyc. Rączki można płynnie i lekko rozwierać, ale śruba trzyma na tyle skutecznie, że same się nie otwierają.

Gdy patrzymy po raz pierwszy na rękojeści tych nożyc możemy odnieść wrażenie, że ktoś się pomylił i zamontował dwie górne (lub dolne) rączki. Okazuje się, że to nie błąd, że taki zestaw wydajniej przenosi siłę i lepiej leży w dłoni podczas wykonywania czynności do które nożyce są przeznaczone. Ergonomiczna konstrukcja ramienia wpływa na dobre czucie podczas pracy oraz przełożenie siły zwłaszcza podczas cięcia kabli o większych średnicach.  Kołnierze i rozstaw rękojeści mają za zadanie chronić palce przed zmiażdżeniem i naprawdę dobrze sobie z tym radzą. Ergonomiczna, wygodna, dwukomponentowa rękojeść VDE izoluje i umożliwia prace pod napięciem 1000 V.

Rdzeń rękojeści i szczęki wykonano ze specjalnej stali narzędziowej kutej, hartowana w oleju, a następnie chromowanej, aby zapewnić wybitną jakość i długą żywotność narzędzia. Ostrza o twardości HRC 56 są dodatkowo hartowane indukcyjnie. Ścięty dziób pozwala na cięcie blisko ściany, przegrody.

Test nożyc będzie najlepszym wyznacznikiem ich jakości – do obejrzenia tutaj:

UWAGA: producent nie rekomenduje tych nożyc do cięcia drutu stalowego oraz drutu miedzianego ciągnionego na zimno.

LINK do opisu produktu: https://tiny.pl/w3smw