Szybkozłączka elektryczna to proste urządzenie, które pozwala nam połączyć ze sobą przewody. Ich instalacja może być jednak dla niektórych osób wielką tajemnicą. Tymczasem, do zastosowania tych niewielkich rozmiarów gadżetów nie potrzeba szerokiej wiedzy z zakresu elektryki. Jak zatem podłączyć szybkozłączkę z przewodami?

Obecnie na rynku znaleźć można kilka rodzajów złączek elektrycznych. Najpopularniejsze z nich są oczywiście tradycyjne kostki elektryczne. Ich instalacja jest jednak najbardziej czasochłonna i wymaga nieco więcej precyzji. Nieco łatwiej sprawa wygląda chociażby w przypadku tzw. szybkozłączek lub inaczej złączek z zaciskami. Poniżej dowiesz się, jak połączyć ze sobą przewody za pomocą złączki z zaciskiem ruchowym.

Sprawdź kompletność złączki

Na początku sprawdź, czy dana złączka nie jest po prostu uszkodzona. Każde pęknięcie lub wybrakowanie może bowiem spowodować, że nie będzie działać w poprawny sposób. Wstępnie oględziny sprzętu chronią nas od niepotrzebnych nerwów w późniejszych etapach pracy.

Ściągnij izolację z kabla

Aby podpiąć przewód do złączki, należy wcześniej ściągnąć delikatnie z kabla przy pomocy ostrego noża izolację. Na samej złączce powinno być widoczne, ile gumowego materiału najlepiej jest pozbyć się z przewodu, by ten dobrze trzymał się w zatrzasku.

Otwórz zaciski wsadź przewód

Otwórz zatrzask pierwszego otworu złączki i wciśnij kabel do momentu, aż poczujesz opór. Następnie zamknij zacisk i zrób to samo z kolejnym przewodem, tyle tylko, że musisz umieścić go w kolejnym gnieździe urządzenia.

Połącz kolejne przewody

Jeśli potrzebujesz połączyć kolejne przewody, powtórz wszystkie czynności z punktu trzeciego. Uwaga! W złączce z zatrzaskiem ruchowym można podpiąć maksymalnie pięć kabli!

Cechy szybkozłączki z zaciskiem ruchowym

Szybkozłączki z zaciskiem ruchowym to urządzenia produkowane w trzech wersjach – na dwa, trzy lub pięć przewodów. Produkt tego typu pozwala łączyć ze sobą kable o przekroju od 0,8 do 4mm2. Ich znamienną cechą jest plastikowy klips, który zaciska przewody. Do szybkozłączki z zatrzaskiem ruchowym można podpiąć zarówno kable zakończone drutem oraz linką.

Złączki te są bardzo wygodne w użyciu. Nawet największy laik da radę sobie poradzić z jej instalacją. Cena szybkozłączki z zaciskiem ruchowym to około złotówka za sztukę. Alternatywą dla tego urządzenia mogą być nieco mniejsze złączki z zaciskiem sprężynowym. Ich instalacja jest bardzo podobna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj