Trudny orzech do zgryzienia z niektórymi kabelkami, no nie? Dlatego w niniejszym artykule przedstawiamy kilka czynników wpływających na jakość i łatwość cięcia. Na co powinieneś zwracać uwagę, szukając nożyc do cięcia przewodów i kabli? Jak ocenić, czy kabel został przecięty prawidłowo? Czytaj do końca!

Rodzaje cięcia w nożycach do kabli

Na dzień dobry, póki umysł rześki, skupmy się na technikaliach. Musisz wiedzieć, że dostępne na rynku nożyce mogą oferować różne techniki cięcia. W dużej mierze to od nich zależy, czy cięcie będzie łatwe, bezbolesne dla Twoich dłoni no i przede wszystkim — jakościowe. Wyróżnić możemy 2 techniki: cięcie nożycowe i kowadełkowe. Oto czym się one charakteryzują.

  • Cięcie nożycowe — przyjrzyj się dokładniej poniższej ilustracji i skup swój wzrok na kształcie noży. Zauważ, że krawędzie tnące są wklęsłe, więc pięknie obejmują one kabel. Charakterystyczne jest również to, że owe krawędzie nachodzą na siebie podczas zamknięcia. W technice cięcia nożycowego kabel nie jest zgniatany, czyli uzyskujesz czysty efekt bez deformacji — jak na dołączonym obrazku.
  • Cięcie kowadełkowe — jest to rodzaj cięcia zauważalny szczególnie w bocznych nożycach tnących. Jednak w tym przypadku pojawia się pewien mankament: podczas procesu kabel jest ściskany z dość dużą siłą. Co więcej, krawędzie tnące są proste jak… druty, więc kabel wysuwa się z narzędzia. W cięciu kowadełkowym musisz liczyć się z dwoma konsekwencjami: po pierwsze potrzebujesz użyć więcej siły. Po drugie, dochodzi do deformacji wewnętrznych żył kabla.

Różne wersje nożyc do cięcia kabli

Na wygodę użytkowania, ale i na jakość cięcia niewątpliwie wpływa również konstrukcja rękojeści. Tak naprawdę jedno wynika z drugiego. Jeśli narzędzie tnące dobrze leży w dłoni, to nie wyślizgnie Ci się z nich kabel podczas pracy. Ponadto czyste cięcie łatwiej uzyskać przy jednym, zdecydowanym ruchu. Ale co konkretnie będzie wpływało na wygodę pracy? To zależy od wielu czynników, dlatego poniżej przedstawiamy kilka propozycji nożyc do cięcia kabli z myślą o indywidualnych czynnikach. Każde z nich wykorzystuje technikę cięcia nożycowego.

  • Nożyce do cięcia kabli D15 marki Rennsteig 700 015 36 z pogrubioną rękojeścią różnią się od poprzednika właśnie budową rękojeści. Jest ona przede wszystkim znacznie grubsza i ma ogranicznik, który zapobiega wyślizgiwaniu się narzędzia z dłoni. To  narzędzie będzie dla Ciebie wybawieniem, gdy często pracujesz w rękawicach. Aha! Na podlinkowanej stronie możesz zobaczyć wersję narzędzia bez sprężyny rozwierającej, ale możesz zamówić opcję ze sprężyną — w tym celu napisz na info@fastons.pl
  • Nożyce do cięcia kabli D15 marki Rennsteig 700 116 3 z funkcją usuwania izolacji — to prawdziwa gratka dla elektryków! Narzędzie ma dodatkowy otwór do ściągania izolacji z drutów 1,5 i 2,5 mm². Wystarczy naciąć izolację i przesunąć nożyce, aby odizolować przewód. Z powodzeniem wykonasz to zadanie na drutach pojedynczych i trójżyłowych, tak często spotykanych w gniazdkach. Natomiast szersza część przyda Ci się w cięciu grubszych kabli. Narzędzie to odpowiednik 1:1 nożyc do cięcia kabli Knipex 95 41 165 
  • Nożyce do cięcia kabli pod napięciem KNIPEX 95 26 165 – to narzędzie VDE oczywiście przyda się każdemu elektrykowi. Wyposażone są one w sprężynę rozwierającą i siłą rzeczy — pogrubioną rękojeść, dzięki czemu łatwiej jest nimi operować nawet w rękawicach. 

Przy wyborze nożyc do cięcia przewodów powinieneś wziąć pod uwagę własne preferencje. Ważne jest, by po prostu dobrze Ci się nimi pracowało. Na pewno warto wziąć pod uwagę również technikę cięcia nożyc, jeśli zależy Ci na zachowaniu jakości.

Oczywiście nie opisaliśmy wszystkich możliwych opcji, jakich możesz potrzebować, dlatego

napisz do nas zapytanie, a my zaproponujemy najlepsze rozwiązanie:

📧 Napisz: info@fastons.pl

☎️ Zadzwoń: +48 734 120 777

PS. Na fastons.pl trwa promocja! Kup walizkę z przeciągarkami do kabli w korytach i odbierz kupon na zakupy w naszym sklepie o wartości 500 zł! Możesz je wydać, na co chcesz — również na przedstawione w artykule nożyce do kabli 😉